Renginiai

Jaunųjų tyrinėtojų dienos

Štai ir praūžė Jaunųjų tyrinėtojų dienos. Tyrinėtojais rugsėjo 26 ir 27 dienomis tapo visi mokyklos mokiniai. Vaikai iš anksto rinkosi, kur norėtų vykti tyrinėti, ar likti mokykloje įsikūrusioje mobilioje laboratorijoje.

3b, 3c ir 4c klasių mokiniai su mokytojomis Meilute ir Aušrine lankėsi Kaune, VDU Botanikos sode, kuriame veikia į moksleivius orientuota mokslinių tyrimų NSO laboratorija. Čia jaunieji tyrinėtojai susipažino su rūgštimis ir šarmais, kitomis cheminėmis medžiagomis, tyrė jų savybes, išsiaiškino tirpalų spalvų kaitos paslaptis, iš eterinių aliejų gamino savo „kvapiukus“. Vaikai gėrėjosi botanikos sodo retais augalais, mėgavosi jų kvapais.

4a, 4b, 4c, 3c klasių jaunieji tyrinėtojai, lydimi mokytojų Gintarės ir Getos, skubėjo į Kauno VII forte įrengtą laboratoriją.  Čia jie tyrinėjo medžiagų tankį, sužinojo, kas yra elektros grandinė, kodėl iš kiauro plastikinio maišelio nebėga vanduo, darė putų fontanus. Buvo LABAI įdomu!! Tačiau tuo įspūdžių pilna diena dar nesibaigė: mokiniai gavo užduotį surasti paslėptą lobį. Tam turėjo atlikti sudėtingas logines užduotis, susiorientuoti forto tuneliuose, užlipti į ne vieną apžvalgos bokštelį. Užduotis pavyko – lobis buvo surastas! 

Grupė trečiokų, lydimų mokytojų Daivos ir Aldonos, lankėsi Vilniaus universitete, Gyvybės mokslų centre. Kaip tikri studentai mikroskopais tyrinėjo augalus, jų lapus, žiedynus, šaknis, vaisius. Aiškinosi, iš kurių augalų dalių išskiriami eteriniai aliejai, kiek reikia surinkti lapų, šaknų, žiedlapių ar vaisių, kad išspausti lašą aliejaus, tyrinėjo ląsteles. O labiausiai nustebino daržas ant stogo! Sode  taip pat ieškojo augalų dalių, tyrinėjo, trynė, uostė…

Grupė antrokų tyrinėtojų lankėsi Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejuje ir dalyvavo edukacinėje pamokoje „Paukščiai ir jų plunksnos“. Vaikai mokėsi pažinti mūsų krašto paukščius, jų gyvenimo būdą, mokėsi atskirti jų lizdelius bei plunksnas. Mokinius lydėjo mokytojos Žiedė ir Aelita.

Grupė 2–3 klasių mokinių tyrinėjo mobilioje chemijos laboratorijoje, kuri atvyko į mūsų mokyklą. Mokiniai dirbo su cheminėmis medžiagomis, tyrė jų reakcijas, mikroskopais tyrinėjo gintaro ir uolienų pavyzdžius. O daugiausiai emocijų sukėlė rankose laikomos tikros gyvalazdės!

Jauniausieji tyrinėtojai – pirmokai – dirbo chemijos, „Mažųjų atradimų“, augalų  tyrinėjimo laboratorijose, kurios buvo įsikūrusios mokykloje.  Pirmokus lydėjo jų mokytojos Snaigė, Vida, Vaida. O tyrinėjimų vadovėmis tapo mokytojos Aušra, Auksuolė, Lina, Džiuginta, Dalia, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gražina.

Chemijos laboratorijoje kartu su chemijos mokytoja Auksuole pirmokai atliko nuotaikingus chemijos eksperimentus. Daug įspūdžių sukėlė išsipūtęs balionas cheminės reakcijos (soda ir actas) metu. Pirmokams teko stebėti, kaip geltona, oranžine, rožine spalvomis nusidažė indikatorius valgomosios druskos, citrinų rūgšties ir indų ploviklio tirpaluose.  

Daug įdomybių pirmokų laukė „Mažųjų atradimų laboratorijoje“: „stebuklingas kiaušinis“, iškilęs iš stiklinės dugno, skraidantys pipirai, kuriuos pakėlė elektra. Įdomiausia, kad, pasirodo, elektros turėjo ne tik mokytoja Aušra, bet ir kiekvienas bandymų dalyvis. Vėliau kiekvienam teko pasinerti į skonių pasaulį ir surasti tinkamą apibūdinimą savo patirtam skoniui apibūdinti. Juk liežuvis puikus skonio ekspertas... mėgstamų spragėsių teko paskanauti tiek, kiek tilpo į saują.

Tuo įdomybės nesibaigė: kartu su specialiąja pedagoge Džiuginta vaikai atsidūrė ir seklių, ir įtariamųjų vietoje. Visi kartu ieškojo, kur dingo spalvos, kodėl mėlyni, žali, oranžiniai, geltoni  saldainiai staiga tapo baltais. Vaikai išsiaiškino, kad kaltas vanduo, tai jis atėmė iš saldainių ryškias spalvas ir pats jomis nusidažė. Margaspalvių raštų įvairovė atėmė žadą ne vienam. O kaip įdomu buvo tokį vandenį ragauti! Mokiniai sunerimo išgirdę apie naktį mokykloje įvykusią vagystę: iš vienos pirmokų klasės dingo didžiulis kiškis. Teko kviesti policiją, kuri liepė surasti nusikaltėlius. Buvo prašoma vaikų prisipažinti, bet nė vienas to nepadarė. Taigi, teko paimti visų įtariamųjų pirštų antspaudus. Čia jiems padėjo specialioji pedagogė Džiuginta. Žinoma, ši istorija išgalvota, bet vaikai jos klausėsi su nerimu. Vėliau padidinimo stiklais apžiūrinėdami savo ir klasės draugų antspaudus, vaikai nustatė, kad jie visų skirtingi.

Vėliau tyrinėdami, kaip sukasi Žemė, pirmokai pasigamino savo Žemės modelį, išsiaiškino, kodėl naktį keičia diena, o dieną – naktis, kodėl keičiasi metų laikai, bei logopedei Daliai įrodė, kad Saulė  ne tik šviečia, bet ir šildo.

Su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste Gražina pirmokai tyrinėjo skirtingų spalvų augalų kvapus ir skonines savybes. Tyrinėdami ir ragavo.

„Baisiai įdomi diena. Daug sužinojome ir atlikome daug linksmų eksperimentų. Kada vėl bus tokia diena?“ – klausė pirmokai.

Visi pradinukai šią dieną įvertino PUIKIAI ir laukia naujų tyrinėjimų.

Rugsėjo 27 d. tyrinėtojais tapo ir visi 5–8 klasių mokiniai.

Rimčiausia nusiteikę 5–8 klasių tyrinėtojai, lydimi mokytojų Vilmos ir Liucijos, vyko į Vilniaus universiteto Gamtos mokslų cento zoologijos laboratoriją. Čia jų laukė sudėtingos, bet nepaprastai įdomios užduotys. Pirmiausia tyrinėjo vandenį, kuriame buvo gausu iš anksto dr. Gritos Skujienės užaugintų klumpelių. Stebėjo, kiek yra klumpelių, kaip jos juda. Tada kiekvienas tyrėjas vandenyje ištirpino savo dantų pastos gabalėlį. Dantų pastos skysčio įlašino į vandenį su klumpelėmis. Ir tada prasidėjo pats įdomumas: vienos klumpelės sprogo, kitos plėtėsi, trečios mažėjo, dar kitos nustojo judėti, ėmė šokinėti. Pasirodo, skirtingos dantų pastos skirtingai veikia klumpeles. Liko atsakyti sau į klausimą; ar mano naudojama dantų pasta yra pakankamai gera? Kitą užsiėmimą mokiniai tyrinėjo kiaušinių trynius. Yra viščiukas, ar jo nėra? Viščiuko ląstelę pavyko pamatyti tik kaimiškuose kiaušiniuose. Vėliau tyrinėjo kiaušinių lukštus, kitų gyvūnų ląsteles.

Kita grupė mokinių tyrinėjo fosilijas Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejuje, susipažino su muziejaus ekspozicija. Mokinius lydėjo mokytojai Reda ir Andrius.

Dar viena grupė mokinių, lydimi mokytojų Ritos ir Jolitos,  vyko į Kauno VII forto laboratoriją, kur gamino dirbtinį auksą, dirbtinį kraują, tyrė medžiagų reakcijas, atliko logines užduotis.  

Grupė mokinių kartu su anglų k. mokytoja Ramūne ir istorijos mokytoja Ramune tyrinėjo Viki Lab laboratorijoje, kuri buvo įsikūrusi mokykloje. Tyrinėtojai matė tai, ko plika akis neužfiksuoja, atliko cheminius ir fizikinius bandymus, ant rankų laikė egzotinius gyvius – gyvalazdes.  Net mokytojos jiems pavydėjo!  

Į tyrinėtojų vaidmenį įsijautė ir mokiniai, lankęsi VDU Botanikos sodo NSO laboratorijoje. Mokiniai turėjo iš apelsino ląstelių išskirti DNR. Apelsiną reikėjo supjaustyti kubeliais, sudėti į specialų dubenėlį, sutrinti, sugrūsti grūstuvėliu, kad suirtų ląstelė. Gautas sultis reikėjo surinkti į pipetę ir supilti į mėgintuvėlį. Tada atskirti riebalus ir išgryninti. Visiems pavyko ši užduotis! Sėkmingai atlikus užduotį laboratorijoje buvo smagu pasivaikščioti botanikos sode, paliesti, pačiupinėti, pauostyti augalus. Kvapniausią rožę uostė ne tik mergaitės, bet ir berniukai. O oranžerijoje nuostabą sukėlė įspūdingos papajų vaisių kekės. Mokinius lydėjo mokytojos Vida ir Auksuolė.

Šios dienos buvo pilnos įspūdžių. Organizatoriai sulaukė daug gerų atsiliepimų ir padėkų. Netgi nusiskundimas nuteikia optimistiškai: „aš norėjau, kad ši diena būtų ilgesnė“.

___________________________

Dalia Gudienė Įrašo autorius:
Dalia Gudienė
Logopedė
Ankstesni įrašai


Mokykloje viešėjo profesionali dailininkė raguvietė Bronė Kanoverskytė. Jos darbai – vaikiškų knygų iliustracijos – šį mėnesį puošia pirmojo aukšto koridorių. 

Šaltiniečiai dalyvavo miesto gimtadienio eisenoje.

 

https://youtu.be/841wuNNrkU0

25-ąjį gimtadienį švenčianti „Šaltinio“ progimnazija linksmai paminėjo Mokslo ir žinių dieną.

Mokslo ir žinių dienos šventėje prie „Šaltinio“ progimnazijos, kuri švenčia mokyklos 25-ąjį gimtadienį, buvo atidarytas „Varpelių slėnis“.

Rugpjūčio pirmosiomis dienomis vaikų poilsio stovykloje „Trimitas“, įsikūrusioje Panevėžio rajone, savo atostogas leido daugiau nei 180 vaikų. Iš jų beveik 30 šaltiniečių.